3. ročník Mistrovství Slovenska v tunelovém létání RW 4-way má vítěze

Ve dnech 1.-2. dubna 2016 se v Hurricane Factory v Liptovském Mikuláši uskutečnil 3. ročník Mistrovství Slovenska v tunelovém létání skupinové akrobacie. O prvenství v oblasti indoor skydivingu bojovalo 11 čtyřčlenných týmů, z toho 2 se přihlásily dokonce z Maďarska. Organizátoři se proto rozhodli stanovit jednu ze soutěžních kategorií jako mezinárodní.

Fotogalerie z Mistrovství Slovenska zde.


Ve sportovní disciplíně Relative Works (RW) mají závodníci za úkol vytvořit v 4členném týmu bezchybně co nejvíce formací, které si vylosovali. Oproti soutěži v oblacích však mají soutěžící ve větrném tunelu výrazně menší prostor k manévrování.

„Týmy tvoří předem určené obrazce vzájemným chytáním nohou a rukou. Na vytvoření formací mají týmy přesně vymezený čas 35 sekund,“ vysvětluje Aleš Hrebík, instruktor indoor skydivingu.

3. ročník Mistrovství Slovenska v tunelovém létání RW 4-way má vítěze

Týmy tvoří předem určené obrazce vzájemným chytáním nohou a rukou. Na vytvoření formací mají týmy přesně vymezený čas 35 sekund.

Závodníci soutěžili v 8 kolech, které byly náročné především pro 5 týmů kategorie „Rookie“. Organizátoři soutěže, Parašutistický klub SNA v zastoupení Slovenského národního aeroklubu a v koordinaci s Hurricane Factory Tatralandia, se totiž rozhodli dát příležitost k účasti i amatérským týmům.

„Kromě kategorie „A“ 4-way byla stanovena také kategorie „Rookie“ 4-way, na kterou se mohli přihlásit i týmy, pokud zvládly natrénovat společné ovládání základních pozic. Nejsou tedy profesionály v tunelovém létání. Indoor skydiving je mladý sport a cílem je přiblížit jej co nejvíce lidem,“ uvedl ředitel Hurricane Factory Tatralandia Peter Kupský.

3. ročník Mistrovství Slovenska v tunelovém létání RW 4-way má vítěze

 

„Trénujeme společně v tunelu teprve tak tři měsíce, takže pár hodin. Skáčeme společně ve vzduchu Big way a chtěli jsme se zdokonalit. Zjistit, jaké jsou naše schopnosti,“ říká s úsměvem Radoslav Čieško z týmu Rolling Stones, který se v kategorii „Rookie“ umístil se 103 body na druhém místě.

Na prvním místě se umístil tým hostitelů HF wings, ve kterém jako jediném převládaly dívky. Dáška Jandeková, Zuzka Husarčíková, Miška Sásíková a Peter Brtiš dosáhli na 124 bodů. Bronzovou medaili si zasloužil tým Padaj.sk B s 88 body.

 

Vítězem letošního Mistrovství v kategorii A se stal maďarský tým Aladeen se 190 body. Druhé místo vybojoval se 175 body tým Skydive University Slovakia ve složení Maroš Pillar, Juraj Kremmer, Richard Kolószi a Peter Novák. V těsném závěsu s výkonem 172 bodů pak získal třetí místo tým Padaj.sk A.

Vůbec první soutěž a hned mistrovství republiky

Slavnica A-team tvoří kapitán Michal Mojito, Roman Bauman, Marcel Mojito a něco jako mluvčí týmu Petr Šaradín. Strojaři, mistr provozu, jen jeden z nich se parašutismu věnuje profesionálně jako tandem pilot. Přesto se dali dohromady a létáním se výborně baví, což je vidět i z jejich přístupu.

3. ročník Mistrovství Slovenska v tunelovém létání RW 4-way má vítěze

„Dva z nás mají za sebou jen pár seskoků, ale létáním se bavíme. Na mistrovství jsme se rozhodli jít proto, abychom se zlepšili. Začali jsme chodit trénovat do Hurricane Factory tak dvakrát až třikrát měsíčně a trénujeme tak rok. Dneska je to pro nás první soutěž, ale nervózní nejsme. Neříkám, že jsme dobří, …ale lepší neznám,“ říká s humorem Petr Šaradín.

Na otázku, jak se vůbec člověk dostane k parašutismu, odpovídá Petr: „Byla to náhoda. Přestal jsem tehdy trénovat hokej a tak jsem chtěl zkusit něco nového. A zkusil jsem tohle.“ 

Slavnica A-tým nakonec skončil na 4. místě. Bronzová medaile jim tak utekla i díky účasti maďarského týmu. Mezi Slováky jsou však bronzovými vítězi.